42.8k views
1 vote
28 grams of seeds cost $100 , and 14 grams of seeds cost $60. If you only have $70 and someone gives you $30 to buy 28 grams, how many grams of seeds would you give the person that gave you $30 if you paid $70?

User Edumelzer
by
8.2k points

2 Answers

1 vote

Answer:

8.4 grams

Explanation:

We have $70 to start and someone us another $30 for a total of $100. We pay $100 for 28 grams of seeds. If we assume the peron giving us $30 wants a fair share of the seeds, we would calculate an average cost per gram and use that to determine the grams of seeds that the $30 would have covered.

($100/28 grams) = $3.57/gram

($30/$3.57/gram) = 8.4 grams

User Glen Best
by
8.4k points
2 votes

Answer:

28 grams of seeds

Explanation:

(This question is a little tricky)

Note that:

{28 grams of seeds = $100}

----------------------------------------

You have $70 already, and then someone gives you $30.

It means $70 + $30 = $100

So you have $100 now, you can buy 28 grams of seeds and give the person that gave you $30.

Hope this helps :)

User Running Turtle
by
7.7k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories