menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A 2-quart carton of non-dairy creamer costs $1.04. What is the price per cup?
asked
Apr 28, 2023
234k
views
5
votes
A 2-quart carton of non-dairy creamer costs $1.04. What is the price per cup?
Mathematics
high-school
Tushar Shahi
asked
by
Tushar Shahi
5.3k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
4
votes
Answer is $0.13 per cup
We know there are 4 cups per 1 quart, therefore we have 8 cups in a 2 quart container (4x2)
We will divide the 1.04 cost by 8 cups to get our price per cup
1.04 / 8 = .13
Problem solved
Kangear
answered
May 3, 2023
by
Kangear
5.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.3m
questions
8.3m
answers
Other Questions
What is the least common denominator of the four fractions 20 7/10 20 3/4 18 9/10 20 18/25
What is 0.12 expressed as a fraction in simplest form
Solve using square root or factoring method plz help!!!!.....must click on pic to see the whole problem
What is distributive property ?
What is the measure of xyz
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org