147k views
0 votes
Jordan has $5. 37, which he is using to buy ingredients to make salsa. He is buying one red pepper for $1. 29 and three pounds of tomatoes. If Jordan has exactly the right amount of money he needs, what is the price per pound of the tomatoes? Choose the correct equation to represent this real-world problem. Solve the equation and verify the reasonableness of your answer. A pound of tomatoes costs.

User Kos Prov
by
4.8k points

1 Answer

7 votes

Answer:

5.37 = 3x + 1.29 and 1.36

Step-by-step explanation:

User Shubham Sejpal
by
4.7k points