169k views
4 votes
determine the pressure change when a gas at a constant volume at 7.0 atm is heated from 15°C to 70°C. Show your work​

User Troye
by
7.8k points

1 Answer

5 votes

Answer:

33 atm

Step-by-step explanation:

If all other variables are held constant, you can use Gay-Lussac's Law to find the pressure change:

P₁ / T₁ = P₂ / T₂

In this equation, "P₁" and "T₁" represent the initial pressure and temperature. "P₂" and "T₂" represent the final pressure and temperature. You can plug the given values into the equation and simplify to find P₂.

P₁ = 7.0 atm P₂ = ? atm

T₁ = 15 °C T₂ = 70 °C

P₁ / T₁ = P₂ / T₂ <----- Gay-Lussac's Law

7.0 atm / 15 °C = P₂ / 70 °C <----- Insert values

0.46667 = P₂ / 70 °C <----- Simplify left side

33 = P₂ <----- Multiply both sides by 70

User Paloma
by
7.0k points