Final answer:
The top of the ladder is approximately 10/3 feet up the side of the building.
Step-by-step explanation:
To find the distance up the side of the building, we can use the concept of similar triangles. The ladder forms a right triangle with the side of the building. Let x be the distance up the side of the building. Using the given information, we can set up the following proportion:
(6 m) / (x m) = (2 m) / (10 m)
Cross-multiplying, we get:
6x = 20
Simplifying, we find:
x = 20/6 = 10/3 feet
So, the top of the ladder is approximately 10/3 feet up the side of the building.