94.8k views
4 votes
Bestbroi

If light travels at 10,000 km in 3.0 x 10² seconds,
how long will it take light to travel one meter?
(1 km = 1 x 10³m)

User Narnie
by
7.1k points

1 Answer

1 vote

Answer:

0.03 seconds

Explanation:

10,000km = 300secs

1km = x seconds

Cross multiply the equation

10,000x = 300

Divide both sides by 10,000

10,000x = 300

10,000 10,000

x = 0.03 seconds

User Boris Grunwald
by
6.4k points