33.4k views
2 votes
$274 for 40 hours of work as a unit rate

User Ozan Deniz
by
7.5k points

1 Answer

0 votes

Answer:

6.85 units per hour

Explanation:

$274 for 40 hours of work as a unit rate

in practice you look for the hourly wage, you find it by dividing the wages divided by the working hours

274 : 40 = 6.85 units per hour

User Alexander Ferreras
by
7.1k points