166k views
3 votes
A bakery offers a sale price of $3.30 for 3 muffins. what is the price per dozen?

1 Answer

5 votes

Answer:

$13.20

Explanation:

A dozen consists of 12 items. If you have 3 you must multiply the current amount by 4 to get 12. Therefore you must also multiply the price by 4.

3.30*4=13.20

User Dstum
by
5.5k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.