141k views
5 votes
Out of 500 people in a room, 200 of them are wearing red shirts. Of the people wearing red shirts, 15% are wearing red pants. What percentage of the people in the room are wearing both red shirts and red pants?

User Yulieth
by
6.7k points

1 Answer

5 votes
Number of people wearing red pants
= 200/100 x 15
= 30

Those who wear both red shirts and red pants is 30.

Therefore the percentage is
= 30/500 x 100%
= 6%
User Shyju M
by
7.3k points