122k views
5 votes
12. A 2-kg soccer ball has a recorded acceleration of 30 m/s² after it is

kicked. What was the force of the kick?
Ο Α.Ο.Ν
OB. 15 N
OC. 30 N
OD. 60 N
1 point

User WurmD
by
7.0k points

2 Answers

6 votes
D is the correct answer dndnd
User Yong Shun
by
7.2k points
0 votes
By Newton’s second law of motion:
Net force = mass x acceleration (F=ma)
Mass = 2 kg
Acceleration = 30 m/s^2
F = ma = 2 x 30 = 60 N —-> answer choice D
User Hemanto
by
7.0k points