5.4k views
0 votes
Twelve bottles of water cost $9. How many bottles can you buy for $3?

What is the cost per bottle of water? How much would 7 bottles of water cost?

2 Answers

5 votes
12 bottles cost 9
And 3 dollars goes into 9 dollars three times, so to figure out how many u must do 12/3 = 4
So he can buy 4 bottles for three dollars
What is the cost per bottle?
Let x be cost of one bottle
12x=9
So x = 9/12 =3/4 = 0.75 cent
We know that if one bottle is 0.75 cent, then 7 bottles must be 0.75 x7= $5.25
User Charles Lavalard
by
7.9k points
0 votes

That is the answer for the 3 questions

Twelve bottles of water cost $9. How many bottles can you buy for $3? What is the-example-1
User Kongkea
by
8.2k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories