140k views
1 vote
A 25 kg rock is placed in a graduated cylinder with water.the volume of the fluid is 18.3ml.calculate the density of the rock in g/ml

1 Answer

1 vote

Answer:

=> 1366.120 g/mL.

Step-by-step explanation:

To determine the formula to use in solving such a problem, you have to consider what you have been given.

We have;

mass (m) = 25 Kg

Volume (v) = 18.3 mL.

From our question, we are to determine the density (rho) of the rock.

The formula:


p = (m)/(v)

First let's convert 25 Kg to g;

1 Kg = 1000 g

25 Kg = ?


= (25 × 1000)/(1)

= 25000 g

Substitute the values into the formula:


p = (25000 g)/(18.3 ml)

= 1366.120 g/mL.

Therefore, the density (rho) of the rock is 1366.120 g/mL.

User Roger Ng
by
8.0k points