190k views
9 votes
10. April can buy a package of 10 folders

for $1.20 or a package of 8 folders for
$1.12. What is the unit price, per folder,
in each package?

1 Answer

7 votes

Answer:

in the 10 pack the price per folder is $0.12 and the 8 pack is $0.14

Explanation:

User Tobo
by
5.5k points