174k views
16 votes
A simple random sample of 140 residents in a certain town was polled the week after the Super Bowl. 75 of them reported that they watched the game on TV. a) Construct the 95% CI for the proportion of people that watched Super Bowl. b) The prognosis stated that the proportion of people watching the game is 48.1%. Does this prognosis contradict your findings

User Kralizek
by
6.8k points

1 Answer

4 votes

Answer:

a) The 95% CI for the proportion of people that watched Super Bowl is (0.4531, 0.6183).

b) 48.1% = 0.481 is part of the confidence interval, which means that this prognosis does not contradict the findings.

Explanation:

a) Construct the 95% CI for the proportion of people that watched Super Bowl.

In a sample with a number n of people surveyed with a probability of a success of
\pi, and a confidence level of
1-\alpha, we have the following confidence interval of proportions.


\pi \pm z\sqrt{(\pi(1-\pi))/(n)}

In which

z is the zscore that has a pvalue of
1 - (\alpha)/(2).

75 out of 140 watched the Super Bowl:

This means that
n = 140, \pi = (75)/(140) = 0.5357

95% confidence level

So
\alpha = 0.05, z is the value of Z that has a pvalue of
1 - (0.05)/(2) = 0.975, so
Z = 1.96.

The lower limit of this interval is:


\pi - z\sqrt{(\pi(1-\pi))/(n)} = 0.5357 - 1.96\sqrt{(0.5357*0.4643)/(140)} = 0.4531

The upper limit of this interval is:


\pi + z\sqrt{(\pi(1-\pi))/(n)} = 0.5357 + 1.96\sqrt{(0.5357*0.4643)/(140)} = 0.6183

The 95% CI for the proportion of people that watched Super Bowl is (0.4531, 0.6183).

b) The prognosis stated that the proportion of people watching the game is 48.1%. Does this prognosis contradict your findings

48.1% = 0.481 is part of the confidence interval, which means that this prognosis does not contradict the findings.

User James Reategui
by
6.2k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.