4.9k views
9 votes
Mrs. Ruderman pays $30.45 for 10.5 gallons of gas. What is the cost per gallon?

User Grokking
by
4.7k points

1 Answer

3 votes

Answer:

2.9 per gallon

Explanation:

User Wouter Schut
by
4.5k points