140k views
25 votes
PLS HELP MY HOMEWORK IS DUE IN AN HOUR

How many moles of Fe2O3 can be made from 50 moles of Fe?

PLS HELP MY HOMEWORK IS DUE IN AN HOUR How many moles of Fe2O3 can be made from 50 moles-example-1

1 Answer

8 votes

Answer: Synthesis

0.84 moles of oxygen

25 moles of
Fe_2O_3

Step-by-step explanation:

The balanced chemical equation is:


4Fe+3O_2\rightarrow 2Fe_2O_3

This is a synthesis reaction as one product is formed by combination of two reactants.

According to stoichiometry :

a. 2 moles of
Fe_2O_3 require = 3 moles of
O_2

Thus 0.56 moles of
Fe_2O_3 require=
(3)/(2)* 0.56=0.84moles of
O_2

b. 4 moles of
Fe give = 2 moles of
Fe_2O_3

Thus 50 moles of
Fe give =
(2)/(4)* 50=25moles of
Fe_2O_3

User Kadija
by
7.1k points