51.2k views
24 votes
A2 N and an 8 N force pull on an object to the right and a 4 N force pulls to the left a 0.5 kg

object. What is the acceleration on the object?

User Ahuman
by
6.9k points

2 Answers

10 votes
It is 12 the answer
User Egorlitvinenko
by
6.7k points
9 votes

Answer:

12 units/time²

Explanation:

F = 2 + 8 - 4 = 6

F = ma

6 = 0.5a

a = 12

User John Lima
by
6.6k points