59.4k views
20 votes
At the IGA, a 3 lb bag of apples costs $3.54. What is the unit rate for the 3 lb bag?​

User Nux
by
7.6k points

1 Answer

10 votes

Answer:

1.18 per pound

Explanation:

3 pounds/3.54 = 1 pound / x Cross multiply

3*x = 3.54 * 1 Divide by 3

x = 3.54/3

x = 1.18 per pound

User Katzoft
by
8.2k points

Related questions

2 answers
3 votes
49.7k views
asked Oct 3, 2024 203k views
Matjan asked Oct 3, 2024
by Matjan
7.2k points
1 answer
4 votes
203k views