154k views
16 votes
The table below shows a proportional relationship between the number of songs downloaded and the total cost. Determine what value would complete the table. What is the cost for 5 songs?

The table below shows a proportional relationship between the number of songs downloaded-example-1

1 Answer

6 votes

Answer:

The cost for 5 songs is $5.35

Explanation:

Find the unit rate for 1 song by dividing the total cost for 3 songs by 3

$3.21 ÷ 3 = $1.07

The unit rate is $1.07 per song, so multiply that by 5 to find the total cost for 5 songs

$1.07 * 5 = $5.35

User Martin Sznapka
by
4.2k points