177k views
4 votes
Colton buys cheese and apples at the store.

• He pays a total of $32.87.
He pays a total of $4.39 for the cheese.
He buys 8 bags of apples that each cost the same amount.
Write and son an equation which can be used to determine 2, how
much each bag of apples cost.

User Yuvaeasy
by
6.2k points

2 Answers

4 votes

Answer:

(32.87 - 4.39)/8 = $3.56

Explanation:

As we know each bag of apples must cost the same amount, we simply need to subtract the total cost of the cheese and the bags of apples in order to isolate the total cost of the bags of apples. After doing this, we can divide the remaining number (which is 28.48) by 8 in order to get 3.56. Thus, each bag of apples costs $3.56.

User Llazzaro
by
4.5k points
7 votes

Answer:

Equation: 8x+4.39=32.87

Answer: x = 3.56

Explanation:

delta math

User Mista
by
5.0k points