200k views
12 votes
Mr.Pope is buying Mrs. Pope's flowers. He buys 6 flowers for 10.95 without tax.

How much did he pay for each flower?

a. $2.00
b. $1.82
c. $1.825
d. $1.83


2 Answers

10 votes
the answer is D because if you round the answer youll get 1.83
User Hayk Safaryan
by
4.7k points
8 votes
C

He payed $10.95 for 6 flowers. You want to find the price per each flower.

An equation to model this situation would be 6x = 10.95 where x = price per flower.

To solve this divide each side by 6.
10.95/6 = 1.825

Essentially to find the price per an individual thing you need to divide the total price by the amount of the item purchased.

He payed $1.825 per flower.
User Ypid
by
5.3k points