C
He payed $10.95 for 6 flowers. You want to find the price per each flower.
An equation to model this situation would be 6x = 10.95 where x = price per flower.
To solve this divide each side by 6.
10.95/6 = 1.825
Essentially to find the price per an individual thing you need to divide the total price by the amount of the item purchased.
He payed $1.825 per flower.