menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Una tienda vende jabón líquido y esponjas. El costo de 6 botellas de jabón es de $9.12. El costo de 4 esponjas es de $5.00. ¿Cuál es el costo total si se compran 2 botellas de jabón líquido y 3 esponjas?
asked
Mar 1, 2022
63.9k
views
20
votes
Una tienda vende jabón líquido y esponjas. El costo de 6 botellas de jabón es de $9.12. El costo de 4 esponjas es de $5.00. ¿Cuál es el costo total si se compran 2 botellas de jabón líquido y 3 esponjas?
Mathematics
high-school
Willa
asked
by
Willa
8.2k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
7
votes
Answer:
5.44
Explanation:
Donald
answered
Mar 6, 2022
by
Donald
8.6k
points
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Aug 14, 2021
118k
views
Una familia ha consumido en un día de verano: dos botellas de litro y medio de agua, 5 botellas de 1/4 de litro de jugo de manzana, 4 botellas de 1/4 de litro de limonada. ¿Cuántos litros de líquido han
Yusef Maali
asked
Aug 14, 2021
by
Yusef Maali
8.0k
points
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
118k
views
asked
Jan 24, 2022
42.1k
views
Preguntas e interpretación de resultados: 2 3 registrar datos en la tabla Tipo de liquido Masa (g) Agua Vinagre agua vinagre Acale Botella plastica coh: llenar las botellas con 250mL de líquido medir la
Hoss
asked
Jan 24, 2022
by
Hoss
8.0k
points
Mathematics
college
1
answer
0
votes
42.1k
views
asked
May 17, 2021
151k
views
Question 5 (1 point) ¿Es lógico (Logical) o ilógico (Illogical)? Me lavo el cuerpo con una esponja lufa y jabón líquido. a Ob Lógico ilógico
Daniel Kucal
asked
May 17, 2021
by
Daniel Kucal
9.0k
points
Spanish
high-school
2
answers
3
votes
151k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
The cost of 5 similar digital cameras and 3 similar video cameras is 3213. Each video camera costs 4 times as much as each digital camera. John buys a digital camera and a video camera. How much does he
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org