74.3k views
21 votes
Deion is purchasing cat food. The brand he plans to buy comes in two seizes.

•The small bag weighs 3 pounds,
•the large bag weighs 8 pounds

Last time, Deion purchased the small bag that weighs 3 pounds, which costs 15$. This time, he is planning on buying the large bag that weighs 8 pounds. If both bags cost the same amount per pound, how much total (in dollars) does the large 8-pound bag of cat food cost?

User SamHecquet
by
9.4k points

1 Answer

5 votes

Answer:

40

Explanation:

15 divided by 3 is 5

so each pound is 5 dollars.

now do 5 times 8

that gives you 40

the big bag is 40 dollars

User Mmo
by
7.8k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.