92.0k views
14 votes
The table shows the pricing for four different brands of cat food.

Which brand costs the least per ounce?

A. $0.88 for 4 oz
B. $1.05 for 5 oz
C. $1.60 for 8 oz
D. $2.28 for 12 oz

2 Answers

3 votes
The answer is c $1.60 for 8oz
User Jeroen Mostert
by
4.6k points
10 votes

Answer:

c

Explanation:

a: 0.88 ÷ 4 = $0.22 per ounce

b: 1.05 ÷ 5 = $0.21 per ounce

c: 1.6 ÷ 8 = $0.1875 per ounce

d: 2.28 ÷ 12 = $0.19 per ounce

User Blackcompe
by
5.2k points