158k views
21 votes
Cl2 + 2KBr -> Br2 + 2KCI

How many grams of Br2 can be produced from 356 g of KBr?
A. 2.99 g Br2
B. 1.50 g Br2
C. 9.10 g Br2
D. 239 g Br2​

User Dalia
by
6.8k points

1 Answer

5 votes

Answer: D. 239 g of
Br_2

Step-by-step explanation:

To calculate the moles :


\text{Moles of solute}=\frac{\text{given mass}}{\text{Molar Mass}}


\text{Moles of} KBr=(356g)/(119g/mol)=2.99moles

The balanced chemical reaction is:


Cl_2+2KBr\rightarrow Br_2+2KCl

According to stoichiometry :

2 moles of
KBr produce = 1 mole of
Br_2

Thus 2.99 moles of
KBr produce =
(1)/(2)* 2.99=1.495moles of
Br_2

Mass of
Br_2=moles* {\text {Molar mass}}=1.495moles* 159.8g/mol=239g

Thus 239 g of
Br_2 will be produced from 356 g of KBr.

User AdamB
by
7.0k points