menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
A 64-fluid-ounce bottle of bleach costs $2.56. What is the price per cup?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
A 64-fluid-ounce bottle of bleach costs $2.56. What is the price per cup?
asked
Jun 13, 2022
10.8k
views
10
votes
A 64-fluid-ounce bottle of bleach costs $2.56. What is the price per cup?
Mathematics
high-school
Rick Westera
asked
by
Rick Westera
7.6k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
12
votes
There are 8 oz in a cup. To find out how many cups 64 oz is, divide 64 by 8
64/8 = 8
There are 8 cups in 64 oz.
To figure out the price per cup, divide $2.56 and 8.
$2.56/8 = $0.32
The price per cup is $0.32
GCon
answered
Jun 19, 2022
by
GCon
8.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org