10.8k views
10 votes
A 64-fluid-ounce bottle of bleach costs $2.56. What is the price per cup?

1 Answer

12 votes
There are 8 oz in a cup. To find out how many cups 64 oz is, divide 64 by 8
64/8 = 8
There are 8 cups in 64 oz.
To figure out the price per cup, divide $2.56 and 8.

$2.56/8 = $0.32

The price per cup is $0.32
User GCon
by
5.9k points