125k views
5 votes
If $20.00 is for 12.25kg of peas ...what weight of peas can i get for $4.00​

User Dfb
by
5.1k points

1 Answer

8 votes

2.45kg

First you calculate the price per kg as follows:

If it’s $20 for 12.25 kg, the price per kg is $20/12.25=$1.63 per kg


If you have $4, you can figure out what weight you can get by taking $4/the price per kg, so $4/$1.63, which is 2.45 kg.

User Mobie
by
5.1k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.