39.4k views
6 votes
Who’s right? And why?

Who’s right? And why?-example-1
User HpTerm
by
4.7k points

1 Answer

8 votes


\bold{\boxed{\huge{\blue{\underline{Answer }}}}}

Sterling is right that formazing deal is better because at formazing, frozen yogurt costs $0.50 per ounce


\bold{\underline{ Whereas }}

At frotastic,

Cost for per ounce from the given table :-


\sf{5/ 2.40 = 2.08 }

Thus, The cost at Frotastic is $2.08


\sf{\red{\bold{Conclusion :-}}}


\bold {\pink{Sterling \: is \: right }}

User Comfort
by
5.9k points