1.6k views
2 votes
Fred had $301 to spend on 8 books. After buying them, he had $13. How much did each book cost?



1 Answer

7 votes
301-13=288
13 / 8 =
1.62
Fred spend $1.62 on each book
User PREMKUMAR
by
7.9k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories