224k views
5 votes
A 10 kilogram sled is pulled across a frictionless surface with a force of 50 newtons for a distance of 10 meters. The pull is applied to the sled for a time of 2.0 seconds.

User Kivan
by
6.9k points

1 Answer

4 votes

Answer:

The power will be "250 watt". A further explanation is given below.

Step-by-step explanation:

The given values are:

Force,

F = 50 N

Displacement,

d = 20 m

Time,

t = 2.0 seconds

Whenever the block is pulled, the angle will be "0" i.e., Cos0° = 1

Now,

The work will be:

=
Force* displacement* \Theta

On substituting the given values, we get

=
50* 10* Cos0^(\circ)

=
50* 10* 1

=
500 \ Newton

Now,

The Power will be:

=
(Work \ done)/(time)

=
(500)/(2.0)

=
250 \ watt

User RParadox
by
8.1k points