164k views
24 votes
10. Sonia paid $ 19.55 for 3.4 pounds of salmon. What is the price per pound of the salmon?​

1 Answer

8 votes
Answer:

5.75
You divide 19.55 by 3.4
Which gives you exactly 5.75
User Xyanight
by
6.9k points