232k views
3 votes
8. Chocolates bought at 5 for £6 are sold at 2 for £3, find:

(i) The cost price of each chocolate
(ii) The selling price of each chocolate
(iii) The profit or loss made on selling one chocolate

Step by step pls x

User Samernady
by
5.9k points

1 Answer

8 votes

1. Divide price by quantity:

6/5 = 1.20 each


2. 3/2 = 1.50 each


3. profit/ loss = sold - purchased price

1.50 - 1.20 = 0.30 profit

User Matt Burnell
by
6.0k points