91.9k views
6 votes
If 24 chairs cost a total of $312.00. What is the unit price for each chair?

User Bisclavret
by
8.3k points

2 Answers

1 vote

Answer:

$13

Explanation:

User Nilsa
by
8.1k points
14 votes

Answer:

$13 per chair

Explanation:

312/24 = $13 per chair

User Birendra Gurung
by
8.1k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories