178k views
10 votes
A grocery store sells a bag of 8 oranges for $4.24. What is the unit cost?

User Isep
by
5.5k points

2 Answers

9 votes

Answer:

0.53

Explanation:

8/8 = 1

4.24/8 = 0.53

1/0.53 = 0.53

Answer: 0.53 :D

User Jonathan Cichon
by
5.2k points
0 votes

Answer:

I think its About 0.53 per orange. Sorry if my answer is wrong

Explanation:

User Jorge Vieira
by
4.6k points