169k views
8 votes
Riley eats 3/4 of a can of dog food each day and Blue eats 1/2 of a can of dog food each day.

Dog food costs $5.00 for three cans. It is only sold in 3 can packs.

How much does it cost Carol for a 60-day supply of dog food for her two dogs? $____________
Show your work.

User Setori
by
4.8k points

1 Answer

9 votes

Answer:

Answer: $125.00

Explanation:

Work:

¾ + ½= 1 ¼

60 * 1 ¼= 75

75/3= 25

25 * $5.00= $125

User Andre
by
5.1k points