menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
A store sells 8 cans of soda for $2.00. a. What is the cost per can of soda? b. If Jenser spends $5.00, how nay cans of soda did he buy?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
A store sells 8 cans of soda for $2.00. a. What is the cost per can of soda? b. If Jenser spends $5.00, how nay cans of soda did he buy?
asked
Apr 8, 2022
3.6k
views
19
votes
A store sells 8 cans of soda for $2.00. a. What is the cost per can of soda? b. If Jenser spends $5.00, how nay cans of soda did he buy?
Mathematics
high-school
Shmnff
asked
by
Shmnff
8.0k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
5
votes
Answer:
the answer is b
Explanation:
Suyash Vashishtha
answered
Apr 12, 2022
by
Suyash Vashishtha
7.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jun 1, 2024
138k
views
Hydrogen fuel. Yea or nay
Chris Abrams
asked
Jun 1, 2024
by
Chris Abrams
8.5k
points
Biology
college
1
answer
1
vote
138k
views
asked
Nov 10, 2024
50.5k
views
Why is this poem the biggest piece of junk on the planet it makes no sense The right to make my dreams come true, I ask, nay, I demand of life, Nor shall fate's deadly contraband Impede my steps, nor countermand;
Nlu
asked
Nov 10, 2024
by
Nlu
8.4k
points
English
middle-school
2
answers
0
votes
50.5k
views
asked
Mar 24, 2024
33.9k
views
Help! "I have so often recommended to you attention and application to whatever you learn, that I do not mention them now as duties, but I point them out to you as conducive, nay, absolutely necessary,
Guillaume Gris
asked
Mar 24, 2024
by
Guillaume Gris
7.8k
points
English
high-school
1
answer
2
votes
33.9k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org