119k views
25 votes
An apple costs 12p

I
An orange costs 20p
Write down an expression for the
cost in pence of buying x apples
and y oranges

User JPBlanc
by
5.5k points

1 Answer

8 votes

Answer:

the cost of an apple is 12p i.e. 12x

And, the cost of an orange is 20p i.e. 20y

Explanation:

Let us assume the apple be x

And, the orange be y

Now the cost of an apple is 12p i.e. 12x

And, the cost of an orange is 20p i.e. 20y

So the above represents an expression

User Darko Rodic
by
4.5k points