Given:
Height of man = 6 ft
Height of man's shadow = 11 feet
Height of building's shadow = 139 feet
To find:
The height of the building.
Solution:
We know that the heights of the objects and there shadows are always proportional.

Let x be the height of the building.

Multiply both sides by 139.




Therefore, the building is 75.8 feet long.