67.8k views
11 votes
Enter your answer in the provided box.

A gas initially at 5.48 L, 1.34 atm, and 61 °C undergoes a change so that its final volume and temperature are 1.32 L and 31 °C. What is its final pressure? Assume the number of moles remains unchanged.

atm

User Museful
by
6.9k points

1 Answer

13 votes

Answer:

5.06atm

Step-by-step explanation:

Using the combined gas law equation;

P1V1/T1 = P2V2/T2

Where;

P1 = initial pressure (atm)

P2 = final pressure (atm)

V1 = initial volume (Litres)

V2 = final volume (Litres)

T1 = initial temperature (K)

T2 = final temperature (K)

According to the information provided in this question;

P1 = 1.34 atm

P2 = ?

V1 = 5.48 L

V2 = 1.32 L

T1 = 61 °C = 61 + 273 = 334K

T2 = 31 °C = 31 + 273 = 304K

Using P1V1/T1 = P2V2/T2

1.34 × 5.48/334 = P2 × 1.32/304

7.34/334 = 1.32P2/304

Cross multiply

334 × 1.32P2 = 304 × 7.34

440.88P2 = 2231.36

P2 = 2231.36/440.88

P2 = 5.06

The final pressure is 5.06atm

User Shivani Rastogi
by
6.9k points