31.1k views
22 votes
Calculate the weight of a boy of mass 67kg on Earth if gravity = 10m/s/s.

User YdaetskcoR
by
7.2k points

1 Answer

10 votes
So the equation for weight is mass*gravity. For this example I will use 9.81 and 10.
67*10=670N
67*9.81=657.27N
User Massysett
by
7.1k points