56.4k views
4 votes
A 40 oz jar of peanut butter costs $5.75 , what is it’s unit rate? (round to the nearest cent)

1 Answer

2 votes

Answer:

$0.14 per oz

Explanation:

Step 1: Divide $5.75 by 40.


  • 5.75/40

  • 0.14375

Step 2: Round to the nearest hundredth.

  • 0.14375 ≈ 0.14
  • 0.14

Therefore, the answer is $0.14 per oz.

Have a lovely rest of your day/night, and good luck with your assignments! ♡

User Peroyomas
by
4.7k points