90.4k views
2 votes
Shawn bought some fruit last week, consisting of bananas and grapes. Bananas were $0.59 per pound and grapes were $1.99 per pound. Shawn bought 1.1 pounds of bananas and 2.3 pounds of grapes. What is the total cost of fruit Shawn bought?

User Jmduke
by
6.8k points

1 Answer

6 votes

Answer:

1.1($0.59) + 2.3($1.99) = $0.65 + $4.58

= $5.23

User Sbrass
by
5.6k points