210k views
11 votes
Maria has decided to invest to help with her retirement savings. How much would she have to invest to have $113,400 after 20 years, assuming an interest rate of 3.57% compounded annually?

Do not round any intermediate computations, and round your final answer to the nearest dollar.

Maria has decided to invest to help with her retirement savings. How much would she-example-1
User BattleDrum
by
6.9k points

1 Answer

5 votes

Answer:

$56,226

Explanation:

x = investment

Earning interest of 3.57% is the equivalent of multiplying the initial balance (investment) by 1.0357;

Over 20 years, the new balance can be found by multiplying the initial balance by (1.0357)²⁰;

We can formulate an equation to solve to get the initial investment:

x(1.0357)²⁰ = 113400

(2.01687752)x = 113400

x = ¹¹³⁴⁰⁰/₍₂.₀₁₆...₎

x = 56225.5263 → 56226

User Jed Smith
by
6.5k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.