31.0k views
8 votes
19. Anthony is buying a 9-ounce jar of peanut butter that costs $3.29. Which expression

can he use to find the price per ounce?
A. $3.29 X 9
B. $3.299
C. $3.29 + 9
D. $3.299

1 Answer

1 vote

Answer: 3.29 divided by 9

Explanation:

Divide the total dollar amount by the number of ounces to get the price per ounce.

User Gustavo Rubio
by
5.2k points