132k views
24 votes
10 feet of ribbon costs $4.50. How much would 6 feet of ribbon cost??​

User Crashalot
by
8.2k points

1 Answer

9 votes

Answer:

Explanation:

First find the unit rate aand the multiply the unit rate with 6

Cost of 10 ft ribbon = $ 4.50

Cost of 1 feet ribbon = 4.50 ÷ 10 = $ 0.45

Cost of 6 feet ribbon= 0.45 * 6 = $ 2.70

User Gianmarco Broilo
by
8.6k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories