15.3k views
16 votes
Bongani is driving at a speed of 63 km/h. how far will he travels ( 4,5hours )​

1 Answer

0 votes

Answer:

283.5km

Explanation:

Given data

Speed= 63km/h

Time= 4.5hours

We know that speed= Distance/time

Make distance subject of the formula

DIstance= speed*time

Distance= 63*4.5

Distance= 283.5km

Hence the distance is 283.5km

User Siraj
by
6.8k points