Answer:
17.8 grams HNO₃
Step-by-step explanation:
Given: 3NO₂(g) + 2H₂O(l) => 2HNO₃ + NO
30.0g/46g/mol 2/3(0.652mol)
= 0.652mol = 0.435mol (theoretical)
actual yield (65.0%) = 0.65(0.435mol) = 0.283mol(63g/mol) = 17.8 grams HNO₃
7.8m questions
10.5m answers