209k views
2 votes
Lester Pen Company sells 3 pen packages for $1.50. Which company sells pens at the same price per pen?​

User AxGryndr
by
8.0k points

2 Answers

3 votes
the cost is 11.50c and the number of pens is 23
Explanation:
$6.00 + $4.00 + $1.50 = 11.50c
User BAKE ZQ
by
7.4k points
9 votes
Well, I can’t see your choices, but $1.50/3 = $0.50/pen at this company.

If you want to type choices in the comments, I’m happy to help more.
User Klkitchens
by
8.0k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories