160k views
15 votes
Help please I'm confused.

Help please I'm confused.-example-1

2 Answers

4 votes

________________________________________________

Gas station A:

We know that:

  • 3 gallons = $9.15

Solution:

  • 3 gallons = $9.15
  • => 1 gallon of gasoline = 9.15/3 = $3.05

________________________________________________

Gas station B:

We know that:

  • p = 3.08g
  • p = amount of gasoline (in gallons)
  • g = gasoline
  • p = g

Solution:

  • p gallons = 3.08g
  • => 1 gallon = 3.08p/p
  • => 1 gallon of gasoline = $3.08

________________________________________________

We can see that Gas station has a lower rate. Its price is $3.05 per gallon. This information matches with Option C.

Option C is correct.

User Myst
by
8.6k points
9 votes

Answer:

C)

Explanation:

Gas station A:

9.15/3 = $3.05 per gallon

Gas station B:

given with p=$3.08 per gallon

User ITayb
by
8.3k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories