Answer:
$59,965
Step-by-step explanation:
Equivalent Units
Materials = 8,950 x 100 % + 4,850 x 100 % = 13,800 units
Conversion Costs = 8,950 x 100 % + 4,850 x 50 % = 11,375 units
Total Costs
Materials = $37,260
Conversion Costs = $45,500
Cost per Equivalent unit
Materials = $37,260 / 13,800 units = $2.70
Conversion Costs = $45,500/ 11,375 units = $4.00
Total Unit Cost = $2.70 + $4.00 = $6.70
Total costs transferred to Department B
Total costs = 8,950 x $6.70 = $59,965
Therefore, the total costs transferred to Department B is $59,965